StoryEditor
Drogerie
25.05.2022 00:00

Drogeria Roku 2022 – znamy zwycięzców!

Rozdaliśmy nagrody w kolejnej edycji rankingu Drogeria Roku. Ponad 30-osobowe jury złożone z menedżerów reprezentujących firmy kosmetyczne wskazało zwycięzców w 8 kategoriach. Wręczyliśmy jednak 9 statuetek. Rekordzistą w tym roku okazało się Hebe. Ta sieć drogeryjna aż 4 razy stanęła na podium.

Charakterystyczne czerwone logo Drogerii Roku można zobaczyć w witrynach wielu sklepów kosmetycznych w całej Polsce – należących do tych największych, najbardziej znanych sieci drogeryjnych, ale także lokalnych, dzięki którym polski rynek jest nadal różnorodny. I jest to niewątpliwie sukces tego rankingu, który redakcja Wiadomości Kosmetycznych organizuje od 12 lat.

O tym, kto może pochwalić się logo Drogerii Roku przed konsumentami, ale także przed partnerami w biznesie decydują fachowcy – menedżerowie z firm kosmetycznych a także eksperci z firm badawczych. Starając się stworzyć jak najbardziej reprezentatywną dla rynku grupę jurorów zapraszamy do tego grona przedstawicieli firm reprezentujących kapitał polski i międzynarodowy, koncerny o potężnej strukturze, jak i firmy rodzinne, producentów kosmetyków masowych, jak i niszowych. W tym roku było to grono aż 31 ekspertów.

Zobacz jurorów Drogerii Roku 2022

W tym roku jurorzy przyznali nagrody w ośmiu kategoriach. Wytypowali sieci drogeryjne oraz e-drogerie, które, ich zdaniem, powinny zdobyć statuetkę Drogeria Roku. O zwycięstwie decydowała suma głosów - w każdej kategorii juror mógł wskazać jednego kandydata do nagrody.

Oto zwycięzcy w rankingu Drogeria Roku 2022

Najlepsza sieć drogeryjna HEBE

Najlepsza polska sieć drogeryjna DROGERIE JAWA

Najlepszy projekt franczyzowy  DROGERIE SEKRET URODY

Najlepsza e-drogeria hebe.pl

ex aequo

Najlepsza e-drogeria drogeriapigment.pl

Najlepszy partner w biznesie HEBE

Najciekawsza strategia asortymentowa HEBE

Najszybsze podążanie za ekotrendami ROSSMANN

Sieć odpowiedzialna społecznie ROSSMANN

Statuetki trafiły w ręce menedżerów reprezentujących zwycięskie sieci drogeryjne. Nagrody dla sieci Hebe odebrali: 

Wojciech Dyja, dyrektor operacyjny, Hebe, Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja

António Farinha, dyrektor ds. strategii asortymentu, Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja  

Piotr Piech, dyrektor handlowy Hebe, Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja

Statuetka dla hebe.pl trafiła do Magdalena Mazurek, dyrektor e-commerce Hebe, Jeronimo Marins Drogerie i Farmacja

Statuetkę dla sieci Drogerie Jawa odebrała Edyta Kresińska, doradca zarządu ds. marketingu

Nagroda dla sieci Drogerie Sekret Urody trafiła do Agnieszki Horodeckiej odpowiedzialnej za rozwój sieci.

Nagrodę dla drogeriepigment.pl przekazaliśmy Jolancie Stelmach, współwłaścicielce firmy Drogerie Pigment.

Statuetki dla sieci Rossmann odebrała Zofia Kociołek-Sztec z działu komunikacji Rossmann Polska.

Nagrody Drogeria Roku przyznaliśmy podczas uroczystej gali wieńczącej kongres Retail Trends 2022, na który złożyły się dwie najważniejsze branżowe konferencje skierowane do sektora food i kosmetycznego - Kongres Rynku FMCG oraz Forum Branży Kosmetycznej.

Redakcja wiadomoscihandlowe.pl wręczyła również nagrody najlepszym sieciom handlowym w rankingu Market Roku. Wyróżniła także firmy zaangażowane w pomoc Ukrainie statuetkami Retail Hero. Po raz kolejny przyznane zostały także nagrody w projekcie Retail Business Awards prowadzonym we współpracy z Business Centre Club.  Statuetkami Retail Business Awards są nagradzane firmy i ich menadżerowie za realnie podejmowane działania, które kreują rzeczywistą wartość dla partnerów biznesowych, dostawców, pracowników, lokalnych społeczności i konsumentów, a także gospodarki i środowiska. 

Czytaj także: Ponad tysiąc uczestników na Retail Trends 2022

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
06.05.2025 12:04
Rossmann podbija Szwajcarię. To trudniejsze, niż sądziła niemiecka sieć
Otwarcie pierwszej drogerii Rossmann w Szwajcarii miało miejsce 5 grudnia 2024 roku w Emmen Center Rossmann

Ekspansja niemieckiego Rossmanna w Szwajcarii, rozpoczęta pod koniec 2024 roku, już wyhamowuje. Wiadomo już, że ambitnych planów rozwoju sieci drogerii nie uda się zrealizować na taką skalę, jak prognozowano. Co jest głównym problemem?

Rossmann jest handlowym gigantem nie tylko na rodzimym niemieckim rynku, ale też mocno zaznacza swoją obecność w Europie. Jak potwierdziła sieć w swoim ostatnim raporcie za rok 2024, udało jej się zwiększenie sprzedaży o 18,9 proc. (do 5,4 mld euro). Spośród 4960 drogerii, jakie Rossmann posiadał w Europie pod koniec 2024 roku, blisko połowa (2311) znajdowała się w Niemczech, a niewiele mniej (1922) - w Polsce. 

Zobacz więcej: Drogerie DM i Rossmann zwiększają przychody szybciej, niż sieci spożywcze

Od końca 2024 roku drogeryjny gigant działa również w Szwajcarii, która jest dla Rossmanna dziewiątym krajem prowadzenia działalności (nie licząc Niemiec). Wówczas prezes firmy Raoul Rossmann zapowiadał, że sieć uruchomi w Szwajcarii “sto sklepów w ciągu pięciu, sześciu lat”. 

Więcej pisaliśmy o tym w artykule Rossmann zaczął podbój kolejnego rynku. Czy powtórzy sukces z Polski? [GALERIA]

Jednak obecnie widać, że ekspansja będzie wolniejsza. Potwierdził to w rozmowie z gazetą „Lebensmittel Zeitung” prezes Raoul Rossmann, przyznając, że do końca bieżącego roku nie uda się zrealizować planowanych 15 placówek na terenie Szwajcarii.

Będzie to trudne. Wszystko wskazuje na to, że sklepów tych będzie od 5 do 10. Nie dlatego, że nie chcemy, ale dlatego, że jest to skomplikowane ze strony wynajmującego – stwierdził.

Sytuację utrudnia fakt, że Migros (największa w Szwajcarii firma detaliczna i sieć supermarketów) nie chce wynajmować Rossmannowi sklepów, mimo że obecnie ma dużo wolnych powierzchni. 

Umiarkowanie zrewidowaliśmy naszą prognozę, dotyczącą liczby otwartych oddziałów w Szwajcarii w tym roku. Powodów jest wiele. Nie chodzi jednak o wysoki czynsz, bo przecież znamy strukturę cen w Szwajcarii. Poszukiwane obszary muszą być optymalnie dostosowane do koncepcji sieci pod względem wielkości, lokalizacji i częstotliwości. Choć na rynku szwajcarskim można znaleźć odpowiednie produkty, wymagają one ostrożnej i czasami czasochłonnej selekcji – mówił Raoul Rossmann, zapytany przez szwajcarski portal Handelszeitung.ch.

Wynajmowanie powierzchni handlowej również zajmują dużo czasu i wiążą się z wydłużonymi procedurami w przypadku nawet niewielkich zmian, wprowadzanych w wynajmowanej przestrzeni. 

Mimo tych komplikacji Rossmann jest zdecydowany, aby zdobyć trwałą i solidną pozycję pozycję na rynku szwajcarskim. 

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
05.05.2025 14:40
Ponad 220 tysięcy złotych z lizaków zebrał Rossmann dla Szlachetnej Paczki
Klienci drogerii Rossmann kupowali lizaki dla siebie lub bliskich, a cały dochód z ich sprzedaży trafił do Szlachetnej Paczki.Agata Grysiak

Dzięki akcji „Kup lizak i podziel się miłością”, zorganizowanej przez sieć drogerii Rossmann, udało się przekazać ponad 220 000 zł na rzecz Szlachetnej Paczki. Kwota ta została zebrana dzięki zaangażowaniu klientów, którzy chętnie kupowali specjalne, kolorowe lizaki. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na wsparcie działań tej ogólnopolskiej organizacji charytatywnej.

Inicjatywa opierała się na prostym pomyśle: klienci kupowali lizaki z myślą o swoich bliskich, a przy okazji wspierali potrzebujących. Tegoroczne lizaki przyciągały uwagę nie tylko smakami i kolorami, ale także etykietami z hasłami, które miały nieść pozytywny przekaz. Wśród nich znalazły się m.in.: „Zmieniam świat na lepsze”, „Kocham ludzi”, „Dzielę się miłością” oraz „Jestem bohaterem”.

Akcja była częścią długofalowej współpracy Rossmanna ze Szlachetną Paczką, która trwa już dziewiąty rok. Środki zebrane podczas tegorocznej edycji zasilą fundusz wspierający działania organizacji przez cały rok. W 2024 roku Szlachetna Paczka dotarła z pomocą do ponad 17 000 rodzin w Polsce.

Całkowita wartość pomocy przekazanej w ramach Szlachetnej Paczki w ubiegłym roku wyniosła niemal 72,5 miliona złotych. Zebrane w ramach akcji fundusze mają realny wpływ na życie tysięcy osób w potrzebie, pokazując, że nawet niewielki gest – jak zakup lizaka – może mieć ogromne znaczenie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. maj 2025 12:20